Kdo je dula

"Dula" je řecké slovo, které znamená "pečovatelka".

Dula je žena, která provází ženu před porodem, u porodu a poskytuje i poporodní péči, poradí s kojením i péčí o novorozené miminko. Během porodu je stále se ženou, nabízí jí svoji přítomnost, povzbuzení, porozumění, ví, čím si rodící žena prochází a co v danou chvíli potřebuje. Dula svojí přítomností může dopomoci k tomu, aby se rodící žena cítila v bezpečí, mohla se ponořit sama do sebe a nechat své tělo a miminko dělat to, co umí - rodit. 

Ženy si u porodu pomáhaly odpradávna. Je to tak přirozené, jen se tento typ péče pomalu začal vytrácet. Pokud máte pocit, že při porodu potřebujete cítit ženskou sounáležitost a trpělivou péči nějaké další ženy, která vám dodá klid a bude v tom s vámi, dula u porodu je dobrá volba. Dula prožívá porod s rodící ženou a pokud žena potřebuje, podpoří jí i fyzicky např. masáží, podá, co je potřeba a je stále při ruce. 

Pro rodící ženu i pro jejího partnera vytváří klidné prostředí. Může se stát, že se partner o svoji ženu u porodu bojí, prožívá stres, nervozitu a velkou nejistotu. Dula v tomto případě pomáhá partnerovi celou situaci zvládnout a porozumět potřebám rodící ženy tak, aby i on mohl prožít porod svého dítěte bez zbytečného strachu. Zároveň dula ustupuje do pozadí a nechává ženě i muži čas pro sebe. Někdy se partneři dohodnou, že muž u porodu z nějakého důvodu nebude, potom je dula velkou oporou rodící ženě a je pro ní jediným souputníkem, který ji neopouští.

Dula není zodpovědná za zdravotní stránku porodu, není zdravotníkem a nesmí zasahovat do kompetencí lékařů a porodních asistentek. Zkrátka zdravotní stránka porodu je na zdravotnickém personálu. Dula nečiní za rodící ženu žádná rozhodnutí, poskytuje jí informace a povzbuzuje ženu, aby se sama dokázala rozhodnout podle sebe.

Jako členka České asociace dul jsem vázána etickým kodexem.